DASK Genel Müdürü: Depremde 35 milyar TL ödeme yapıldı

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Genel Müdürü Selva Eren “Kahramanmaraş depremlerinde DASK’a ulaşan toplam dosya sayısı 600 bin. Ödenen toplam tazminat tutarı ise 35 milyar TL’dir” dedi.

Eren, bir vakıf üniversitesi tarafından düzenlenen ‘7. DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarım Yarışması’nın finaline katıldı. Törende konuşan Eren, 6 Şubat depremlerinin sebep olduğu büyük yıkımın ardından vatandaşların yanlarında olmaya çalıştıklarını söyledi.

12 MİLYON KONUT SİGORTALI

DASK’ın kurulduğu günden bu yana Kahramanmaraş merkezli depremlerin olduğu güne kadar ödediği rakamın 1,5 milyar TL olduğunu kaydeden Eren, şöyle konuştu:

– DASK’ın hasar ödeme kapasitesini 25 milyar TL’den 280 milyar TL’ye çıkardık. Geçen yıl 6 Şubat depremleri sebebiyle büyük bir yıkım ve acı ile karşı karşıya kaldık. 6 Şubat depremlerinin sebep olduğu büyük yıkımın ardından vatandaşlarımızın yanında olmaya çalıştık. Yalnızca Kahramanmaraş depremlerinde DASK’a ulaşan toplam dosya sayısı 600 bin, ödenen toplam tazminat tutarı ise 35 milyar TL’dir. Bu rakamlar yönetilen sürecin büyüklüğünü çarpıcı bir şekilde göstermektedir. Bugün 12 milyon konutun zorunlu deprem sigortası ile güvence altında olmasından gurur duyuyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x