Kibrit çöpü bulmacası #8: Sadece bir kibrit çöpünü hareket ettirerek denklem sonucunu doğrulayın

Sadece bir kibrit çöpünü hareket ettirmeniz şartıyla kurgulanan kibrit çöpü bulmacaları uzun yıllardır en sevilen zekâ testi çeşitlerinden bir tanesidir. En basit şekliyle, sadece bir kibrit çöpünü hareket ettirerek denklemin eşitliğini düzeltmek üzerine üretilir.

Sadece bir kibrit çöpünü hareket ettirerek düzenlenecek olan kibrit çöpü denklemleri, bazen sadece denklemin sol tarafında bazen de denklemin sağ yarısında yapılabilecek bir değişiklikle zorlaştırılabilir. Bunun dışında çoğu zaman denklemin tamamında doğru sonuca ulaşmak için değişiklik yapabilirsiniz.

SADECE BİR KİBRİT ÇÖPÜNÜ HAREKET ETTİREREK SONUCU DOĞRULAYINYukarıdaki kibrit çöpü bulmacasında “5 X 2 = 3” şeklinde yanlış bir denklemi verilmiştir. Bu denklemin doğruluğunu sağlamak için kibrit çöpü bulmacasına ait denklemin sadece sol tarafındaki kısımda oynama yapabilirsiniz. Yani bu denklemi düzeltmek için sadece bir kibrit çöpünü hareket ettirmelisiniz ve bu kibrit çöpü mutlaka “5 X 2” kısmından olmalı.

Aynı zamanda kibrit çöpü bulmacasında doğru hamleyi bulmanız için bir süre kısıtlamamız da bulunuyor. Bunun içinde size tanınan süre tam olarak 10 saniye… Yani 10 saniye içerisinde sadece bir kibrit çöpünü hareket ettirerek denklemin sonucunu doğrulamanız gerekiyor.

Hazırsanız kibrit çöpü bulmacası için süreyi başlatıyoruz. 3, 2, 1!Sadece bir kibrit çöpünü hareket ettirerek denklemin sonucunu doğrulayacağınız kibrit çöpü bulmacasında yaratıcı düşünme yeteneğinizi kullanmalısınız. “5 X 2 = 3” denklemi hangi şekilde olursa “3” sonucunu verebilir?

Konsantrasyonunuzu kaybetmeyin ve tam anlamıyla kendinizi kibrit çöpü bulmacasına odaklayın. Biraz çaba ve farklı düşünme sayesinde sadece bir kibrit çöpünü hareket ettirerek denklemin doğruluğunu sağlayabilirsiniz.

Sürenin sonuna geliyoruz, hala daha bir çıkış yolu bulamadınız mı?

HAREKET ETTİRİLECEK KİBRİT ÇÖPÜ

Sadece bir kibrit çöpünü hareket ettirerek denklemi doğrulamak için bulacağınız çözüm yollarını düşünün ve görsel üzerinde hayal edin. Eğer sonuç doğrulanıyor ise tamamdır. Bu kibrit çöpü bulmacasının biz bir çözümünü size vereceğiz. Ancak siz farklı bir yol ile de alternatif bir çözüm bulabilirsiniz.

Evet, süre bitti. Sadece bir kibrit çöpünü hareket ettirerek çözmeniz istenen kibrit çöpü bulmacasında sona geldik. Cevaplarınızı hazırlayın şimdi kontrol zamanı!

İşte sadece bir kibrit çöpünü hareket ettirerek bulmanız istenen kibrit çöpü bulmacasının cevabı;5 X 2 = 3” denkleminde “X” işaretinin bir çubuğunu alıp “5” yazan yere getirerek onu “6” olarak tekrar düzenliyorsunuz. Böylelikle denklem şu şekilde “6 / 2 = 3” revize edilmiş ve doğruluğu sağlamış oluyor.

Peki, siz sadece bir kibrit çöpünü hareket ettirerek çözmeniz istenen kibrit çöpü bulmacasında doğru hamleyi bulabildiniz mi ya da farklı bir çözüm yolu fikriniz mi var, yorumlarda bizimle paylaşın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x